Muitinės vertės tikslinimas dėl sandorių kainodaros susitarimo

Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ETT) pasisakė dėl muitinės vertės tikslinimo galimybės, kai sandorių kainos koreguojamos pagal mokesčių administratoriaus patvirtintą kainodaros dokumentaciją.

Vokietijos bendrovė išleido į laisvą apyvartą įvairių prekių ir deklaravo muitinės vertę, atitinkančią sąskaitose faktūrose nurodytas kainas. Apmokestinamos prekės buvo apmokestintos 1,4–6,7 % dydžio muitais. Kadangi jos veiklos grąža buvo mažesnė nei nustatytas siekiamas „ištiestosios rankos“ diapazonas, atitinkamai buvo patikslinta sandorių kainodara. Atsižvelgdama į vėliau įvykusį sandorių kainodaros patikslinimą, Vokietijos bendrovė paprašė grąžinti 42 942,14 Eur muitų už importuotas prekes. Vokietijos muitinė atmetė šį prašymą.

Ginčas persikėlė į ETT, kuris konstatavo, kad Muitinės kodekse, pirma, nenustatoma jokios importuojančių įmonių pareigos prašyti patikslinti sandorio vertę, kai vėliau ji yra tikslinama ją didinant, ir, antra, jame nėra jokios nuostatos, pagal kurią muitinės institucijoms būtų leidžiama apsisaugoti nuo rizikos, kad minėtos įmonės prašys patikslinti sandorio vertę tik ją mažinant. Todėl ETT konstatavo, kad galiojančios redakcijos Muitinės kodekse neleidžiama atsižvelgti į vėlesnį sandorio vertės tikslinimą, koks nagrinėjamas šioje byloje.

Arūnas Šidlauskas
Mokestinių ginčų advokatas