Baudos už neteisėtą praturtėjimą didės nuo 2 iki 10 kartų

Seimas priėmė prezidentės pasiūlytas LR Mokesčių administravimo įstatymo (MAĮ) pataisas, pagal kurias mokesčių mokėtojams, kurie negali pagrįsti pinigų kilmės ar turimų pajamų gavimo šaltinių, ir tiems, kurie mokestinius pažeidimus daro pakartotinai, būtų priskaičiuojami:

– 15 proc. gyventojų pajamų mokestis (GPM) nuo nedeklaruotų pajamų;
– GPM delspinigiai – 0,03 proc. už kiekvieną vėlavimo sumokėti GPM dieną;
– nuo 50 iki 100 proc. mokesčio sumos dydžio bauda. Kai už analogiškus pažeidimus ne anksčiau nei prieš 5 metus jau buvo paskirta bauda, būtų skiriama dvigubai didesnė bauda.
Iki šiol baudos dydis už bet kurį mokestinį pažeidimą siekė nuo 10 iki 50 proc. nesumokėtų mokesčių sumos.

MAĮ pataisos įsigalios nuo 2019 m. sausio 1 d.

Reikia pastebėti, kad 2016 m. Mokestinių ginčų komisijoje (MGK) ginčai susiję su GPM sudarė tik 12 proc. visų ginčų arba 6,7 mln. Eur., tuo tarpu 2017 m. MGK jau sprendė 45 proc. ginčų susijusių su GPM, kurių suma pasiekė 26,5 mln. Eur (šuolis ~20 mln. Eur). Didžiausią dalį šių bylų sudarė ginčai dėl oficialiomis pajamomis nepagrįstų išlaidų.

Be to, baudų už mokestinius pažeidimus skyrimo taisyklės keliamos į MAĮ. Įstatyme bus aiškiai nurodyta, koks baudos dydis yra skiriamas tuomet, kai nėra nei lengvinančių, nei sunkinančių aplinkybių ir kaip minėtos aplinkybės gali įtakoti baudos dydį.

Arūnas Šidlauskas
Mokestinių ginčų advokatas